Jak fungují vypínače
14. 12. 2019
Málokteré zaÅ™Ãzenà Äi vynález je veÅ™ejnostà tak Å¡iroce využÃvaný, a pÅ™esto opomÃjený, jako je právÄ› vypÃnaÄ. Každý z nás jej dennÄ› použÃvá, od malých dÄ›tà až po staré lidi. TuÅ¡Ãte vÅ¡ak, jaké je jeho tajemstvÃ? Na jakém principu je vlastnÄ› založen?
Jako prvnà je tÅ™eba Å™Ãci, že existuje mnoho druhů vypÃnaÄů. A stejnÄ› tak existuje i vÄ›tÅ¡Ã množstvà procesů, které jsou jimi uvádÄ›ny v Äinnost. A právÄ› od toho se odvÃjà nejen jejich vnÄ›jÅ¡Ã konstrukce, ale pÅ™edevÅ¡Ãm ta vnitÅ™nÃ. Je totiž důležité, aby byl schopen spolehlivÄ› a dlouho dÄ›lat svou práci. A k tomu je zapotÅ™ebÃ, aby byl dostateÄnÄ› kvalitnÄ› sestrojen.
Jak vÅ¡ak uvnitÅ™ funguje? VezmÄ›me si nejprve klasické tlaÄÃtkové vypÃnaÄe. Jejich stisknutÃm se spojà kontakty, které pÅ™ivádà do pÅ™Ãstroje elektrický proud. To uvede vnitÅ™nà mechanismy v Äinnost a pÅ™Ãstroj zaÄne fungovat. PÅ™ÃpadnÄ›, jako napÅ™Ãklad u televiznÃho ovladaÄe, je krátký výboj vÅ¡e, co je potÅ™eba k poslánà signálu do jiného pÅ™Ãstroje, v tomto pÅ™ÃpadÄ› televizoru.
Na trochu jiném principu fungujà pákové spÃnaÄe. Ty mÃsto krátkého spojenà pÅ™inášà spojenà trvalé, což znamená neustálý pÅ™Ãkon elektrického proudu. Spojené kontakty se totiž na rozdÃl od pÅ™edchozÃho typu okamžitÄ› nerozpojÃ, nýbrž zůstávajà spojeny až do chvÃle, než je ÄlovÄ›k opÄ›t rozpojÃ. Zde může jako typický pÅ™Ãklad posloužit osvÄ›tlenÃ.
ZapomÃnat bychom nemÄ›li ani na cifernÃkové vypÃnaÄe. Ty dokážou elektÅ™inu nejen propouÅ¡tÄ›t, ale i regulovat jejà množstvÃ. Je to dáno tÃm, že kontakty se nespojujà pÅ™Ãmo, jako u obou výše uvedených typů, nýbrž pÅ™es transformátor. A zde probÃhá regulace http://www.fenixgroup.cz/cs/regulace toho, kolik elektrické energie se do samotného pÅ™Ãstroje dostane.
OvÅ¡em daleko nejjednoduÅ¡Å¡Ã jsou ty, které se nespoléhajà na elektÅ™inu. Do této skupiny patřà pÅ™edevÅ¡Ãm nejrůznÄ›jÅ¡Ã vodovodnà Äi plynové kohouty. A nedejte se zmást tÃm, že se do módy dostávajà pákové baterie, princip je naprosto totožný. Základem je spuÅ¡tÄ›nà Äi vytaženà (nebo ÄásteÄné vytaženÃ) nepropustné pÅ™epážky, která bránà vodÄ› Äi plynu proudit danou cestou.
Výše uvedené jsou pouze ty nejzákladnÄ›jÅ¡Ã principy. Ve skuteÄnosti jich je samozÅ™ejmÄ› mnohem vÃce. Ale i tato malá ukázka vám doufám pÅ™edvedla, že i vypÃnaÄe jsou mnohem zajÃmavÄ›jÅ¡Ã, než si lidé myslÃ.