Dnešní zářivky se od těch původních značně odlišují
9. 12. 2018
Kompaktnà zářivky (tzv. úsporky), ale i dlouhé trubicové zářivky se netěšà pÅ™ÃliÅ¡ velké oblibÄ›. Důvodem jsou jejich vlastnosti známé již z doby, kdy se zaÄaly poprvé montovat jako osvÄ›tlovacà technika v domácnostech a zejména ve Å¡kolách, na pracoviÅ¡tÃch a veÅ™ejných prostorech. Dokázaly sice osvÃtit terén patÅ™iÄnou intenzitou, ale svÄ›tlo bylo pÅ™ÃliÅ¡ chladné, ostré, a navÃc nepÅ™ÃjemnÄ› blikalo. Kdo jen mohl, zářivkám se vyhýbal, neboÅ¥ dlouhodobý pobyt v takové mÃstnosti způsoboval únavu a dalÅ¡Ã zdravotnà problémy.
O neblahých důsledcÃch působenà zářivek na lidské zdravà by se dalo polemizovat, jisté vÅ¡ak je, že právÄ› blikánà bylo jednÃm z důvodů, proÄ se od nich zaÄalo ustupovat. Tento jev zapÅ™ÃÄinil analogový pÅ™edÅ™adnÃk, konstruovaný v každém svÃtidle ve formÄ› klasické známé sestavy – trojkombinace startéru, kondenzátoru a tlumivky. Ve svÄ›tlech napájených ze sÃtÄ› stÅ™Ãdavým proudem, jehož frekvence je 50 Hz, vznikal stroboskopický jev o dvojnásobném kmitoÄtu, tedy 100 kmitů za sekundu.
Výhody elektronického pÅ™edÅ™adnÃku
S nástupem elektronického pÅ™edÅ™adnÃku se vÅ¡ak situace rapidnÄ› mÄ›nÃ. V modernÃch zářivkových tÄ›lesech se již nesetkáme s tlumivkou a startérem, ta je nahrazena elektronikou, která pracuje s mnohem vyÅ¡Å¡Ãmi kmitoÄty, pÅ™ibližnÄ› 15 000 – 40 000 Hz. Stroboskopický jev sice vzniká, ale ve zrakovém vjemu nenà téměř zaznamenán a nezpůsobuje zdravotnà potÞe, jako jeho analogový pÅ™edchůdce. Jaké jsou jeho dalÅ¡Ã pÅ™ednosti?
NÃzká hmotnost– celé tÄ›leso má mnohem nižšà hmotnost, což je způsobeno pÅ™edevÅ¡Ãm absencà těžké tlumivky.
StmÃvánÖ tato funkce je u tohoto osvÄ›tlenà možná, na rozdÃl od analogových pÅ™edÅ™adnÃků.
Absence chvÄ›nÖ transformátory uvnitÅ™ pÅ™edÅ™adnÃku pracujà na vysokých kmitoÄtech a nedocházà k nepÅ™Ãjemnému chvÄ›nÃ, které bychom svým sluchem zaznamenali u klasických zářivek.
NÃzká spotÅ™eba a odpadnà teplo – zaÅ™Ãzenà má celkovÄ› nižšà spotÅ™ebu a také produkuje ménÄ› odpadnÃho tepla, což má význam hlavnÄ› u podhledových svÃtidel.